November 26, 2021 23:31
Uncategorized

Рочиштето за спорот „Интракат”- штипски „Бетон” за новата Клиничка болница закажано на 3 декември

Судското рочиште меѓу грчката компанија „Интракат” и градежната компанија „Бетон”-Штип за неисплатени побарувања во износ од два милиони евра за изградба на новата Клиничка болница е закажано на 3 декември во Основниот суд-Штип. Предметот е вратен назад во првостепениот суд, откако Врховниот суд ја укина пресудата.

Основниот и Апелациски суд во Штип пресудија во корист на штипски Бетон, кој побаруваше околу два милиони евра за изградбата на новата болница од компанијата Интракат, која е главен изведувач на проектот.

Министерството за здравство вчера информираше дека Банката на Советот на Европа, која е финансиер на проектот се повлекува, поради слабата динамика на изградба, а министерствата за здравство и финансии веќе работат на наоѓање на други финансиски извори за доизградба на објектот.

Договорот меѓу иведувачот и поранешниот подизведувач беше раскинат во 2018 година, по што следеше и судска постапка. 

Watch Earthian (Dub) Episode 4

AnimeFreak Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

AnimeBee: Assassination Classroom 2 (Dub) anime episode 25 online free at https://animebee.to anime websites

ANIMEFLIX: Full Metal Panic! The Second Raid: Zenyasai - Scene 00 anime episode Full online free at https://animeflix.nl darling in the franxx animeflix

AnimeFLV: Out Of My Head anime episode Full online free at https://animeflv.uk stream anime online