December 5, 2019 18:28
Свет

Рохани ги повика западните земји да го напуштат Персискиот залив

Претседателот на Иран Хасан Рохани ги повика западните сили да ја остават безбедноста на Персискиот залив на регионалните држави на чело со Техеран.

Тој најави дека ќе претстави регионален мировен план на претстојните состаноци на високо ниво во ОН. Рохани предупреди дека нема да дозволи н кого било да ги наруши границите на земјата, но истакна дека Техеран им пружил рака за пријателство на соседите и дека дури е подготвен да им прости за претходните гревови.

Иранскиот претседател порача дека САД и западните нации треба да се дистанцираат од регионот. Рохани нагласи дека иранскиот план ќе се фокусира на пружање безбедност во Персискиот залив, Ормушкиот теснец и Оманскиот залив со помош на регионалните земји.

Нови вести

Северна Кореја му се заканува на Трамп со навреди

Filip

Зеленски и Путин ќе се сретнат на 9 декември во Париз

Filip

Неколку стотици илјади Французи протестираа против реформата на пензискиот систем

Filip