October 24, 2020 15:53
Спорт

Рондо го надмина Брајант во топ 10 асистенти во НБА

Кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс, Реџон Рондо се искачи на 9. место на листата најдобри асистенти во НБА плејофот.

Рондо ноќеска имаше осум асистенции во поразот од Денвер нагетс во третиот дуел од финалето на Западната конференција.

Тој со 1.041 асистенција го надмина легендарниот Коби Брајант (1040).

Лидер на оваа листа е Меџик Џонсон со 2.346 додавања по кои неговите соиграчи поентирале.