Македонија

Романскиот Сенат едногласно го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО

Сенатот на Романија едногласно го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО.

По ратификацијата на протоколот, претседателот на Собранието, Талат Џафери, имаше средба со претседателот на Сенатот на Романија, Калин Попеску Таричану.

„Таричану истакна дека денешната едногласна одлука на Сенатот за поддршка на членството на нашата земја во алијансата уште еднаш ја потврдува силната заложба на Романија, Република Северна Македонија да стане полноправен член на алијанса и да добие датум за почнување на преговорите со ЕУ, особено за време на претседавањето со Советот на ЕУ“, соопштија од собраниската прес-служба.

Џафери рекол дека Република Северна Македонија ја смета Романија за пријателска земја која може да придонесе во размена на искуства и експертиза во однос на одговорностите кон НАТО како земја членка, и во однос на процесот за отпочнување на преговорите со ЕУ.

Нови вести

СДСМ: По хаосот што го оставија ВМРО-ДПМНЕ немаат кредибилитет да зборуваат за препораките од УНЕСКО

Daniela

Столтенберг и Северноатлантскиот совет на НАТО доаѓаат во Скопје

Daniela

Џафери во Ватикан на манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“

Igor