Балкан

Романија, Хрватска, Бугарија и Словенија со рекорден број на заразени со Ковид-19

Романија постави апсолутен рекорд на нови случаи на Ковид-19 во изминатите 24 часа, објавија локалните медиуми.

Група за стратешки комуникации соопшти дека бројот на нови случаи за едно деноноќие изнесува 34.255. Во земјата вчера, исто така, беше постигнат рекорд од 19.685 новозаразени. Во изминатите 24 часа се пријавени 94 смртни случаи како последица на коронавирусот..

Во Хрватска, неофицијално, во изминатите 24 часа е забележан нов црн рекорд според бројот на заразени – вкупно 18.517 лица. Последен пат најмногу инфицирани случаи биле регистрирани на 20 јануари – 17.489.

Според хрватските медиуми, 11.812 новозаболени лица биле потврдени на ПЦР тестови, а 6.705 заразени лица биле потврдени со брзи антигенски тестови.

Во Словенија во последните 24 часа со ПЦР тестирање се потврдени повеќе од 17.000 нови инфекции, што е најголем број заразени случаи во еден ден од почетокот на епидемијата.

Потврдени се 17.092 инфекции, што е за 4.799 повеќе од пред седум дена. Тоа е и повеќе од најголемиот број дневни инфекции досега, во неделата кога имаше 13.911 новозаболени.

Рекорден број на заразени со корона вирус од почетокот на пандемијата – 12.399 случаи, се регистрирани во Бугарија. Повеќе од 76 отсто од нив не се вакцинирани. Новите случаи се идентификувани од 43.981 тестови. Така, над 28 отсто од сите примероци биле позитивни, што е исто така рекорд од почетокот на пандемијата. За прв пат во еден ден во Софија се регистрирани 3.199 случаи на корона вирус.

Во изминатите 24 часа починале 73 пациенти, од кои 83 отсто не биле вакцинирани. Вкупниот број на починати од почетокот на пандемијата достигнува 32.869 лица.

Хоспитализирани се 5.347 пациенти со корона вирус, од кои 523 се на одделенија за интензивна нега.

Нови 10.667 дози вакцина се дадени во последните 24 часа.

free anime. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

Naruto Episode 220

AnimeFreak Banished from the Hero’s Party, I Decided to Live a Quiet Life in the Countryside Episode 13

AnimeFreak Dragon Ball Z (Dub)

Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train

AnimeFreak Bleach