Свет

Романија нема да влегува во војна, тврди министерот за одбрана Василие Динчу

Романскиот министер за одбрана Василе Динчу рече дека државата нема да влезе во никаква војна во моментов, но нагласи дека мора да биде подготвена за последиците од потенцијален конфликт на границата со Украина.

„Романија нема да се вклучи во никаква војна во овој момент, но мора да биде подготвена за последиците од потенцијалниот конфликт на украинската граница“, изјави Динчу за телевизијата Диги 24.

Тој рече дека романските власти не очекуваат да избие во овој момент војна во Украина.

„Не можеме со сигурност да кажеме дали ќе има војна во Украина, бидејќи тоа би било многу скапо за Русија. Во гласот на генералниот секретар Столтенберг, НАТО рече дека воена интервенција не доаѓа предвид, бидејќи Украина не е членка на Алијансата, па затоа воен одговор не е опција. Од оваа гледна точка, Романија и НАТО нема да се вклучат во активни воени непријателства. Секако, можеме да бидеме сведоци на економска војна и други видови борби, економски санкции доколку дојде до конфликт, но во овој момент не очекува, така да се каже, жешка војна“, изјави романскиот министер за одбрана.

На прашањето дали Романија очекува бран украински бегалци во наредниот период, Динчу рече дека властите се подготвуваат за тоа.

https://animefreak1.com/. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

Death Note Episode 36

DARLING in the FRANXX (Dub)

AnimeFreak Dragon Ball Super (Dub) Episode 129

anime freak tv JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

watch anime online Attack on Titan Final Season (Dub)