November 29, 2021 23:06
Свет

Ријад вети повеќе од милијарда долари за борба против климатските промени

Саудиска Арабија, земја која е најголем извозник на нафта во светот, денеска соопшти дека сака да инвестира повеќе од милијарда долари во еколошки иницијативи, неколку дена пред почетокот на климатската конференција на ОН COP26, што ќе се одржи во Шкотска.

– Денеска отвораме зелена зона за регионот. Убедени сме дека тие промени не се во прилог само на животната средина, туку и на економијата и безбедноста, изјави саудискиот престолонаследник ЗЗМохамед бен Салман.

Тој во саботата рече дека неговата земја има цел да постигне јаглеродна неутралност до 2060 година.

Website https://animefreak.ws: Watch Eureka Seven AO animefreak Episode 24 anime online

Watch anime online for free at AniWatch watch anime dub

AnimeKisa: Pikaia!! anime episode 13 online free at https://animekisa.in animes online

Website https://animepahe.cc: Watch Wakfu (Dub) animepahe Episode 65 gogoanime

Website https://4anime.biz: Watch Ping Pong the Animation (Dub) 4anime Episode 11 4anime bleach