July 20, 2019 06:19
СП ракомет 2019

Ристовски: Како ќе одминува СП ќе бидеме подобри и подобри

Голманот на ракометната репрезентација на Македонија, Борко Ристовски по мечот со Јапонија (37-28) изјави дека противникот покажал брза игра и им предизвикал многу проблеми во одбраната, а победата била остварена потешко од тоа како изгледало на теренот.

– Јапонците ни правеа многу проблеми во одбраната, а повеќе од половина од головите ни ги дадоа од брз центар. Ги казнуваа грешките кои ни се повторија и од средбите со Србија. Победата е далеку потешка од тоа што изгледаше на теренот. Ова е прв натпревар, а како ќе одминува СП ќе бидеме подобри и подобри, изјави Борко по дуелот, кој на крајот забележа 20 одбрани.

Во однос на мечот со Бахреин, Ристовски изјави дека треба да бидеме внимателни, иако целата јавност очекува лесна победа.

– Не треба да не фаќа еуфорија и да се залажуваме од резултатите, одиме чекор по чекор. Да не дозволиме оваа висока победа да не понесе, додаде голманот на Македонија.

Нови вести

Хансен: Раул е „виновен“ што сум МВП на Мундијалот

Igor

Данска нов светски ракометен шампион, Норвежаните без шанси

Igor

Карабатиќ во последната секунда и донесе бронза на Франција во дуелот со Германија

Igor