January 21, 2019 23:46
СП ракомет 2019

Ристовски: Како ќе одминува СП ќе бидеме подобри и подобри

Голманот на ракометната репрезентација на Македонија, Борко Ристовски по мечот со Јапонија (37-28) изјави дека противникот покажал брза игра и им предизвикал многу проблеми во одбраната, а победата била остварена потешко од тоа како изгледало на теренот.

– Јапонците ни правеа многу проблеми во одбраната, а повеќе од половина од головите ни ги дадоа од брз центар. Ги казнуваа грешките кои ни се повторија и од средбите со Србија. Победата е далеку потешка од тоа што изгледаше на теренот. Ова е прв натпревар, а како ќе одминува СП ќе бидеме подобри и подобри, изјави Борко по дуелот, кој на крајот забележа 20 одбрани.

Во однос на мечот со Бахреин, Ристовски изјави дека треба да бидеме внимателни, иако целата јавност очекува лесна победа.

– Не треба да не фаќа еуфорија и да се залажуваме од резултатите, одиме чекор по чекор. Да не дозволиме оваа висока победа да не понесе, додаде голманот на Македонија.

Related posts

Лазаров: Дуелот со Исланд е како финале за нас

24news

Македонија и Исланд во директна „битка“ за следната фаза

24info

Македонија се надева на чудо: Ниту еднаш до сега ја немаме победено Шпанија во ракомет

24info