November 12, 2019 05:39
Спорт

Рик Питино ќе ги води Грците во квалификациите за Олимписките игри

 Славниот американски тренер, Рик Питино, од денеска е нов селектор на кошаркарската репрезентација на Грција, но работата со тимот нема да ја преземе веднаш, туку во летото 2020 година.

Искусниот Питино, кој е познат како еден од најдобрите колеџ тренери во историјата на НЦАА лигата во САД, в понеделник ќе одржи прес-конференција на која ќе биде претставен, а денеска при пристигнувањето во Атина, рече дека е среќен, и му се радува на предизвикот.

Нашите јужни соседи во февруари 2020 треба да почнат со квалификации за Евробаскетот 2021, ривали во групата им се Летонија, БиХ и Бугарија, но Питино нема да биде на клупата на тие мечеви, туку Танасис Скуртопулос. Главна цел им е со Питино да се пласираат на олимискиот турнир во Токио. 

Нови вести

Милан Борјан постави клупски рекорд на Црвена звезда

Igor

Ибрахимовиќ се двоуми дали да се врати во Милан или Манчестер

Igor

„Металците” и „Сонцата” си ја препуштаат фаворитската улога

Igor