April 19, 2019 16:52
Спорт

Рикардо откри зошто преминал во Рено

Даниел Рикардо е познат како еден од најхаризматичните личности во Формула 1 и ја зацврсти својата репутација и за време на претставувањето на новиот болид на Рено за 2019. Австралискиот пилот се подготвува за својата деби сезона со францускиот тим и присуствуваше на премиерата заедно со својот тимски колега Нико Хулкенберг и шефот на тимот Сирил Абитбул во фабриката во Енстон.

Рикардо го изненади светот на Ф1 со неочекуваната одлука да го напушти Ред Бул и да се приклучи на Рено, кои се борат во средината на табелата.

Абитбул го праша зошто го направил овој избор, на што Даниел му одговори: „Бонжур. Жу м`апел Даниел (Добар ден, моето име е Даниел). Едноставносакав да научам француски”.

Настрана шегата, Рикардо се надева дека ќе помогне на својот нов тим со што може, откако ќе го сподели своето знаење од престојот во Ред Бул.

Рено од своја страна се надеваат дека ќе го скратат растојанието со тимовите од топ 3. До каде стигнале во својата желба, ќе можеме давидиме следната недела, кога почнуваат зимските тестови во Барселона.

Нови вести

Ајнтрахт веќе ги продаде билетите за дуелот со Челзи

Filip

Роналдо е иднината на Јувентус, увери Алегри

Filip

Клоп: Дуелите со Кардиф и Хадерсфилд се исто толку важни, како и оние со Барса

Filip