December 1, 2021 13:25
Хроника

Ресенчанец застрелал друг ловџија со пушка на црно и без дозвола за лов

ОВР Ресен до Основно јавно обвинителство поднесе кривична пријава протвив Д.Ф (37) од Ресен поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност”, „незаконитит лов” и „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи”.

Пријавениот, на 26.12.2020, со истрел од ловечка пушка му нанел повреди на главата, вратот и градниот кош на Х.Т., со кој биле заедно на лов на место викано „Честак” во атарот на с.Лева Река, ресенско.

Увид извршила увидна екипа на ОВР Ресен, а по извршените проверки било утврдено дека ловечката пушка неовластено ја поседувал. Исто така, по проверките било утврдено дека тој не е ниту член на Здружение на ловци и тој ден немал издадена никаква дозвола за лов.