August 12, 2022 01:43
Спорт

Редица кандидати за потписот на проблематичниот Гендузи

Редица кандидати за потписот на играчот од средниот ред на Арсенал, Матео Гендузи. Според „ТФ1″, 21-годишниот Французин е во плановите за избор на Атлетико Мадрид, Барселона, Интер и ПСЖ. „Топџиите” имаат тенденција да се разделат со Гендузи, и покрај неговите неспорни квалитети. Причината е карактерот на фудбалерот, кој честопати се впушта во скандали.

Пред неколку дена тој го зграпчи за врат својот сонародник Нил Мопе од Брајтот по поразот од 1:2 на Арсенал. На еден од тренинзите, играчот од средниот ред влезе во конфликт со тренерот Микел Артета.

Оваа сезона, Гендузи забележа 34 натпревари на сите турнири за „топџиите” и запиша три асистенции.