December 2, 2022 11:13
Македонија

Регистрирани 81 случај со Ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 734 тестови, а регистрирани се 81 нов случај со КОВИД-19 и 77 оздравени пациенти. Во текот на изминатите 24 часа, не е регистрирано починато лице. Согласно, регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин”, не се регистрирани починати лица, соопшти Министерството за здравство.

Од 81 новозаболен од Скопје се 55, Битола – 6, Кавадарци – 4, Куманово – 3, Прилеп и Тетово – по 2, Велес, Струмица, Штип, Гевгелија, Неготино, Радовош, Свети Николе, Виница и Кратово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (81), регистрирани се 20 реинфекции.

Од 77 оздравени пациенти од Скопје се 54, Велес – 8, Куманово – 5, Кавадарци и Прилеп – по 2, Тетово, Штип, Гевгелија, Неготино, Кратово и Кичево – по 1.

Направени се 734 тестови: ИЈЗ-82, ЦЈЗ Скопје-66, ЦЈЗ Битола-16, ЦЈЗ Прилеп-11, ЦЈЗ Тетово-8, ЦЈЗ Куманово-18, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–28, Жан Митрев (Филип Втори)-2, Авицена-8, Биотек-149, Систина-3, лабораторија Лаор-5, Синлаб-13, Ремедика-3, Плодност-1, Генеа-2, Никоб Лаб-14, ВФВ Медикал-3, Ели Медика Плус-2, Ројал Медика-0, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 291.

Досега во земјата се направени вкупно 2.169.626 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.961, бројот на оздравени пациенти е 332.932, на починати е 9.534 а на активни случаи изнесува 495.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      161453, Активни   313
Куманово    18216, Активни    19
Битола      17938, Активни    36
Прилеп      15489, Активни    21
Тетово      14464, Активни    15
Кавадарци   12080, Активни    13
Велес 10797, Активни    7
Охрид 10307, Активни    15
Гостивар    10274, Активни    1
Струмица    8777, Активни     3
Штип  8754, Активни     13
Кичево      6071, Активни     7
Кочани      5544, Активни     0
Струга      5171, Активни     0
Гевгелија   4877, Активни     3
Неготино    4141, Активни     4
Ресен 3029, Активни     7
Радовиш     2836, Активни     4
Свети Николе      2794, Активни     1
Крива Паланка     2662, Активни     3
Делчево     2183, Активни     0
Берово      1874, Активни     2
Дебар 1812, Активни     0
Валандово   1600, Активни     0
Виница      1478, Активни     1
Пробиштип   1299, Активни     0
Кратово     1126, Активни     6
Богданци    1101, Активни     1
Крушево     1037, Активни     0
Демир Хисар 929, Активни      0
Македонски Брод   798, Активни      0
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     518, Активни      0
Дојран      370, Активни      0. 

Поврзани вести

Хаосот во Скопје прогресира– штрајк и раскинати договори на приватните превозници, тензии во Дрисла, блокирана сметката на „Водовод и канализација“

blink

Нова сензација од Јапонија- ја победи Шпанија и ја елиминираа Германија

Igor

Реформа на даночниот систем- нема нови и зголемени даноци и се укинува прогресивното оданочување

Igor