June 27, 2022 18:46
Македонија

Регистрирани 110 нови случаи на Ковид-19 и 42 оздравени пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа од направени 894 тестови регистрирани се 110 нови случаи на КОВИД-19, од кои 18 реинфекции, како и 42 оздравени пациенти. Во истиот период нема регистрирани починати лица, информира Министерството за здравство информира.

Од новорегистрираните 110 случаи на КОВИД-19 од Скопје се 72, Битола 8, Куманово 6, Кавадарци, Штип и Неготино по 4, Кочани 3, Прилеп и Гостивар по 2 и Струмица, Кичево, Струга, Ресен и Богданци по 1.

Меѓу регистрираните 42 оздравени пациенти од Скопје се 34, Кочани и Охрид по 2 и Кавадарци, Штип, Тетово и Гевгелија по 1.

Направени се 894 тестови преку: ИЈЗ-143, ЦЈЗ Скопје-28, ЦЈЗ Битола-28, ЦЈЗ Прилеп-8, ЦЈЗ Тетово-13, ЦЈЗ Куманово-31, Институт за микробиологија–55, Жан Митрев (Филип Втори)-18, Авицена-26, Биотек-23, Систина-35, лабораторија Лаор-8, Синлаб-34, Ремедика-9, Плодност-11, Генеа-6, Никоб Лаб-61, ВФВ Медикал-3, Ели МедикаПлус-9, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 326.

Досега во земјата се направени вкупно 2.074.132 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.160, бројот на оздравени пациенти е 303.396, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 442.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 147769, Активни 295
Куманово 16705, Активни 21
Битола 15753, Активни 28
Прилеп 14235, Активни 11
Тетово 13499, Активни 10
Кавадарци 10711, Активни 10
Велес 9806, Активни 5
Гостивар 9619, Активни 6
Охрид 8957, Активни 17
Штип 8092, Активни 8
Струмица 8085, Активни 6
Кичево 5659, Активни 5
Кочани 5106, Активни 4
Струга 4733, Активни 3
Гевгелија 4426, Активни 0
Неготино 3704, Активни 4
Ресен 2754, Активни 2
Свети Николе 2637, Активни 0
Радовиш 2531, Активни 0
Крива Паланка 2419, Активни 0
Делчево 1986, Активни 0
Берово 1693, Активни 0
Дебар 1681, Активни 0
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1396, Активни 1
Пробиштип 1268, Активни 1
Богданци 1023, Активни 2
Кратово 966, Активни 0
Крушево 931, Активни 1
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 741, Активни 2
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0.

hotline go88

sunwin pro plus ios Sunwin - Nhà cái Game Bài Đổi Thưởng Hay Nhất 2022 sunwin nhận code