January 25, 2021 07:50
Македонија

Регистрирани 1.093 новозаразени, починаа 28 лица

Нови 1093 заразени со коронавирусот од 3084 тестирања во изминатите 24 часа, соопшти вечерва Министерството за здравство. Од нив 431 се во Скопје, 94 во Гостивар, 60 во Прилеп, 57 во Куманово, 55 во Велес, 44 во Кавадарци, по 41 нов случај имаат  Штип и Тетово и по 37 Битола и Охрид. Во Струга има 29 новозаразени, 20 во  Свети Николе, 19 во Неготино, 18 во Струмица, 15 во Кичево, по 14 имаaт Дебар и  Гевгелија, Кочани – 13, Радовиш – 11, Ресен – 10, Крушево – осум, по седум имаат  Крива Паланка и Делчево, по тројца Валандово и Виница, по двајца  Пробиштип и  Македонски Брод и еден нов заразен во Кратово.
Починати се 28 лица, девет пациенти од Скопје (54, 71, 80, 62, 86, 82, 70, 82 и 62 години), четири од Куманово (76, 78, 69 и 85), еден пациент од Дебар (82), еден од Штип (61), пет пациенти од Тетово (83, 72, 74, 62 и 64), еден од Струга (57), еден од Велес (70), еден од Охрид (39), двајца од Гостивар (69 и 53), еден од Струмица (55), еден од Кратово (74) и еден пациент од Ресен (69). Освен двајца, сите пациенти се починати во болнички услови.
Институтот за јавно здравје денеска регистрира 819 оздравени пациенти од: Скопје-256, Куманово-57, Дебар-6, Штип-26, Прилеп-49, Тетово-50, Струга-13, Велес-42, Битола-42, Охрид-27, Кавадарци-33, Гостивар-52, Гевгелија-6,  Струмица-29, Крива Паланка-5, Радовиш-9, Крушево-2, Кочани-25, Пробиштип-2, Демир Хисар-3, Берово-9, Валандово-6, Виница-11, Делчево-6, Кратово-8, Свети Николе-17, Кичево-13, Ресен-2, Неготино-13.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата достигна  59 701, бројот на оздравени пациенти е 36 825, на починати е 1658, а бројот на активни случаи е 21 218.
Како што соопшти Министерството за здарвство, според досега завршените епидемиолошки анализи, дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 26140, активни 10211
• Куманово 3656, активни 938
• Дебар 454, активни 92
• Штип 2594, активни 551
• Прилеп 2903, активни 1060
• Тетово 3742, активни 963
• Струга 1391, активни 427
• Велес 1896, активни 718
• Битола 1932, активни 834
• Охрид 1543, активни 615
• Кавадарци 1187, активни 469
• Гостивар 2413, активни 896
• Гевгелија 708, активни 229 (50 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 128 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1654, активни 588
• Крива Паланка 416, активни 120
• Радовиш 417, активни 114
• Крушево 126, активни 76
• Кочани 1215, активни 291
• Пробиштип 347, активни 82
• Демир Хисар 196, активни 91
• Македонски Брод 163, активни 45
• Пехчево 96, активни 26
• Берово 347, активни 89
• Валандово 204, активни 71
• Виница 365, активни 163
• Делчево 432, активни 188 (118 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 151, активни 59
• Свети Николе 807, активни 224
• Кичево 1218, активни 501
• Ресен 452, активни 194
• Неготино 536, активни 293 (59 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
Направените 3084 теста се преку: ИЈЗ-940, ЦЈЗ Скопје-76, Авицена-246, Биотек-325, МАНУ -225,  Жан Митрев (Филип Втори)-134, Систина со PCR метода -194, лабораторија Лаор –49, Судска медицина-7, ЦЈЗ Битола-33, Инфективна клиника-5, ГАК-11, Синлаб-40, Ремедика-21, лабораторија болница Козле-19, ЈЗУ (рапид тест) -759, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 325 959 тестирања на Ковид -19.
Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети може да има измена во дистрибуцијата по скопските општини)
• Чаир – 628
• Гази Баба – 1517
• Аеродром -1471
• Карпош – 1194
• Центар – 1144
• Кисела Вода – 1268
• Ѓорче Петров – 895
• Бутел – 588
• Шуто Оризари – 209
• Студеничани – 53
• Сарај – 166
• Арачиново -33
• Илинден – 259
• Сопиште – 60
• Чучер Сандево – 102
• Петровец –138
• Зелениково -82
• Странец – 197

• Нераспределен- 207

Watch Death Note Episode 31 at website https://crunchyrollfree.com crunchyroll premium sign up

Watch Fog Hill of Five Elements Episode 1 (https://animeheaven.pro/m/qB66/ep-1) at website https://animeheaven.pro. See more dragon ball z anime heaven