January 30, 2023 01:58
Спорт

Реал понуди 60 милиони евра за 16-годишниот Ендрик

Реал Мадрид разговарал со Палмеирас за трансфер на 16-годишниот напаѓач Ендрик, објави Фабрицио Романо.

Клубот од Мадрид за фудбалерот понуди 60 милиони евра, вклучувајќи бонуси.

Според Новинарот Романо, преговорите меѓу двете страни се во тек.

За Ендрик се заинтересирани и Челзи, ПСЖ и Барселона. Фудбалерот ќе може да се пресели во европските лиги на 18 години.

Клубот од Мадрид е подготвен да го одбие трансферот на напаѓачот на Манчестер сити, Ерлинг Халанд во 2024 година за да го добие талентираниот бразилскиот напаѓач.

Во тековната сезона Ендрик одигра 16 натпревари за Палмеирас во сите натпреварувања, постигнувајќи девет голови и една асистенција.