November 30, 2020 15:44
Спорт

Реал Мадрид ќе се обиде да го ангажира Мбапе

Напаѓачот на францускиот фудбалски првак Пари Сен-Жермен, Килјан Мбапе, може да се пресели во Реал Мадрид, пренесува „АС”.

Според изворот, следното лето мадридскиот клуб ќе биде активно вклучен во борбата за 21-годишниот Французин. Претходно се дозна дека Мбапе одлучи да го напушти ПСЖ на крајот на оваа сезона.

Мбапе игра во парискиот клуб од 2017 година и оттогаш има 124 натпревари, на кои постигна 90 погодоци.

Како дел од ПСЖ, фудбалерот го освои францускиот шампион трипати, стана сопственик на Националниот куп и Лига купот.