June 27, 2022 03:03
Спорт

Реал Мадрид преку Барселона во финалето од Евролигата

Реал Мадрид е вториот финалист во кошаркарската Евролига откако во полуфиналето во Белград го совлада лутиот ривал Барселона (86:83) и си закажа мегдан за титулата в сабота со  турскиот Ефес Пилсен.

Реал Мадрид имаше лоша серија од пет порази едноподруго од Барселона, за да им се одмазди во најважниот меч од сезоната, и тоа откако тимот на Шарунас Јасикевичиус имаше и двоцифрена предност во мечот. Ова е прво финале за „кралевите“ по освојувањето на титулата во 2018 година.

Барса имаше серија од 9-0 во втората четвртина и поведе со 43:33 пред полувремето, но Реал се врати со 26:11 во третата четвртина. Барселпона се врати во игра со две тројки во низа на три минути пред крајо. Реал остабна на само два поени предност (73:75). Мечот влезе во неизвесна завршниц, пред Љуљ да ја осигура победата. Касер заврши со 18 поени за Рел, Јабуселе имаше 18 поени и 8 скока, а Љуљ заврши со 15 поени. За Барса не беше доволна фантастичната партија на Никола Миротиќ со 26 поени, 12 скока и 5 асистенции.

 

https://tai.go88.is/

sunwin bị sập dang nhap sunwin hướng dẫn tại sunwin