April 15, 2021 10:14
Спорт

Реал е првиот клуб со 100 натпревари во плејофот од Лигата на шампионите

Шпанскиот фудбалски великан Реал Мадрид ја победи Аталанта (1:0)  во првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите. За тимот од Мадрид, овој натпревар беше јубилеен, 100-ти во плејофот од главното европско натпреварување.

Како што е наведено од прес-службата на УЕФА, Реал прв стигна до границата од 100 натпревари во плејофот. Покрај тоа, мадридскиот тим е првиот со 50 победи во елиминациска фаза од Лигата на шампионите.

Реваншот со Аталанта е закажан за 16 март во Мадрид.