January 26, 2021 07:24
Македонија

Рашковски со нова работна позиција во Влада

Драги Рашковски, доскорешниот генерален секретар на Владата, не си оди од „Илиненденска“ ниту откако вчера неговата функција ја презема Мухамед Зекири.

Рашковски е поставен на друга позиција во владиниот кабинет. Тој, во изјава за ТВ 24, вели дека од денеска е на функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при реализацијата на владината програма.

Всушност, станува збор за нова функција, која, како што обави денеска „360 степени“, е предвидена со измени во одлуката за формирање канцеларија на претседателот на Владата. Одлуката вчера беше објавена во „Службен весник“, а со неа се предвидува и формирање на посебен секретаријат за мониторинг и поддршка на институциите.

Исто така, треба да се формираат уште два нови секретаријати – за „комуникации“ и за „администрација“, со секретари и помошници на секретарите.

Slime Taoshite 300-nen, Shiranai Uchi ni Level Max ni Nattemashita (https://funimationfree.com/m/4BBR) Episode Preview at website https://funimationfree.com funimation sign up

Watch Dragon Ball Z (Dub) Episode 140 (https://animefreak.ws/m/M88/ep-140) at website https://animefreak.ws old animefreak