Македонија

Рашковски: ОЈО местел докази против мене, го повикав и Наќе Чулев за сведок

Почетокот на судењето тложено денеска поради отсуство на обвинетата Маја Силјановска

Неговата одбрана се жали на доказите, за кои Рашковски вели дека се прибрани на незаконски начин. Тој тврди дека не стекнал средства на незаконски начин и дека се што поседува сега, поседувал и пред да биде генерален секретар.

-Не може обвинителството да има доказ од наводно мои пораки кои се напишани на ворд документ. Обвинителката заборавила да го смени времено, па во една секунда има 43 пораки. Еве кажете ми, јас проверував на интернет, Гинисовиот рекорд е дека за 50 секунди може да пишете една порака, а не 43 во една секунда. Не може да дава докази кои произлегуваат од незаконски начин на прибирање. Не може да инпутира така. Ќе дојдете на судење, ќе има инетресно судење, во делот на комјутерска форензика, ќе видите како се прибрале докази. Некој без знаење чепкаал по приватни пораки. Не би сакал да навлегувам сето тоа е предмет на постапка но се нудат податоци кои се апсурдни. Пораките инаку се искуцани на компјутерот на обвинителката, рече Рашковски.

Тој рече дека има плус 20 докази и дека има и нови сведоци меѓу кои и поранешниот министер Наќе Чулев, кои, како што рече ќе ја докажат целата постапка.

На прашањето од каде парите на децата, тој рече дека тоа се негови средства.

-Нити има хациенда нити ништо. Станува збор за купен плац, купен од мои средства, од кредит и тие средства потекнуваат од пред да станам генерален секретар. Плацот е купен со обезбедување мое  од момент кога не сум бил функционер. Кога станав функционер не влегов без средства. Не постои разлика во мојот имотен лист освен кај подароците на моите две деца прибрани од родендени, мекици. Децата имаат само заштеда од нивните родендени, а се друго што поседуваат е мој имот. Се вулгализира целата работа, се сум имал и пред да станам генерален секеатар, рече тој.

Додаде дека на своте картички уплаќал пари кои му биле дадени од Владата, откако ќе потрешел свои паи за патувањата во странство за хотелите или за наточеното гориво.

Во случајот, покрај Рашковски и Силјановска, се обвинети и Ивица Димитровски, Даниел Станчев, Ирена Ивановска, Игор Христов и Игор Ивановски.

Судскиот процес го води судијата Фанка Јанчулева Михаиловска, а застапник на обвинението е обвинителката Ивана Трајчева.

Поврзани вести

ССМ бара итна средба со Владата, во ребалансот не гледаат пари за зголемување на платите од 2806 денари

Igor

Богоев: СДСМ покажа дека има план како да им помогне на граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ како да им одмогне

Igor

Петков го повика Радев да свика Совет за безбедност за преговорите со Македонија

Igor

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

Redo of Healer

anime online AnimeDao Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation

AnimeDao One Piece Episode 1003

DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO Episode 11

AnimeDao TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy-