October 26, 2021 00:49
Македонија

Раст на просечната плата од 8,8 отсто, македонската економија е стабилна и развојна

Прес-конференција на СДСМ, Даниела Колева, пратеничка на СДСМ 
 
Економските политики на Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев даваат реални резултати потврдени со официјални економски податоци.
Според последните податоци од Државниот завод за статистика, просечната плата исплатена во месец мај изнесува 28.721 денари.
Тоа е зголемување од 8,8 отсто споредено со месец мај 2020 година.
Просечната плата забрзано се движи кон 30.000 денари, што дава за право да веруваме дека до крајот на мандатот ќе го реализираме нашето ветување за просечна плата од 36.000 денари.
И во време на пандемија и светска и здравствена криза, и во време на пост ковид периодот, растот на платите не стагнираше, туку тие продолжија да растат во сите сектори.
Покрај растот на просечната плата, бележиме и раст на извозот, рекордна економска активности во Индустриските зони и пад на невработеноста на историски најниско ниво.
Сето тоа се податоци кои покажуваат дека македонската економија е на стабилни основи, дека е развојна, динамична и конкурентна. СДСМ е партија посветена на интересите на граѓаните, на унапредување на нивниот животен стандард. Затоа, продолжуваме со мерки и политики кои градат силна и стабилна економија која носи шанса за сите.

Ace wo Nerae! 2 Episode 13

ANIMEFLIX: Kyou kara Maou! R anime episode 5 online free at https://animeflix.nl anime online

Website https://animeflv.uk: Watch Stand By Me Doraemon (Dub) animeflv Episode Full dubbed anime

Website https://animedao.nl: Watch Prison School animedao Episode 12 one punch man season 2 animedao

Yoomark: https://yoomark.com/users/kissanimemx

Muckrack: https://muckrack.com/gogoanimebe