Македонија

Ранѓеловиќ: Создавање на политичка криза во Македонија може да биде алиби за да опстане ветото од Софија

Магистерот по компаративна политика и демократија од Универзитетскиот колеџ во Лондон, Иво Ранѓеловиќ на гостувањето во емисијата „360 степени“ посочи дека барањето на ВМРО-ДПМНЕ за предвремени избори е легитимно, но стратешки погрешно и смета дека опозицијата треба да почека до јуни со ваквите свои акивности.

-Стратешки е подобро опозициската ВМРО-ДПМНЕ да почека до јуни, да види што ќе се случува со ветото од страна на Бугарија за почеток со пристапните преговори во ЕУ, по што може да тргне во офанзива. Не треба да се заложи надворешната политика преку националниот интерес за ваш релативен успех или неуспех во локална политика, порача Ранѓеловиќ.

Според Ранѓеловиќ ваквата новосоздадена кризна политичка ситуација во Македонија би можело лесно да се преточи во алиби за Софија да го рационализира ветото.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime Pokémon Journeys: The Series Episode 101

Fairy Tail (Dub)

sites to watch anime 4Anime Attack on Titan Season 2

4Anime My Hero Academia Season 2 (Dub) Episode 19

Jujutsu Kaisen 0