September 24, 2021 07:02
Балкан

Рама ја одликува Меркел со орден со голема ѕвезда

Во име на Албанија, премиерот Еди Рама ја одликува германската канцеларка Ангела Меркел со орден со голема ѕвезда во знак на јавна благодарност.

– ДАНКЕ АНГЕЛА. Посебно задоволство е да ве одликувам во име на Албанија со орден со голема ѕвезда во знак на јавна благодарност, пишува Рама.

Канцеларката Меркел по пристигнувањето имаше одвоена средба со Рама, се сретна со премиерите на шесте земји од Западен Балкан, а планирани се средби одделно со секој од нив.

Зборувајќи со нив, Меркел истакна дека нејзина желба била да ги посети сите земји, но тоа е невозможно бидејќи за тоа се потребни 4-5 дена, и му се заблагодари на премиерот Еди Рама за организирањето на оваа средба во Тирана.

Средбата се одржува во Бизнис Парк – Тирана, што е најнова германска инвестиција во Албанија.

Целта на посетата на канцеларката Меркел на Тирана е регионалната соработка и главно имплементацијата на заедничкиот регионален пазар, иницијатива во рамки на Берлинскиот процес.

Неколкучасовната посета на Тирана, германската канцеларка Меркел ќе ја заокружи со заедничка прес-конференција со премиерот Рама.

Website https://animeflix.nl: Watch Dragon Nest: Throne of Elves (Dub) animeflix Episode Full animeflix god of highschool

AnimeDao: ClassicaLoid 2 anime episode 25 online free at https://animedao.nl anime

GoGoAnime: Ano Natsu de Matteru: Bokutachi wa Koukou Saigo no Natsu wo Sugoshinagara, Ano Natsu de Matteiru. (Dub) anime episode Full online free at https://gogoanime.be watch anime

TwistMoe Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Flipboard: https://flipboard.com/@gogoanimebe

Glose: https://glose.com/u/gogoanimebe