January 22, 2020 20:53
Балкан

Рама побара од министрите да ги вратат лuѓето кои по земјотресот се засолниле во Косово

Албанскиот премиер Еди Рама ги повика сонародниците кои, поради катастрофалниот земјотрес, заминаа за Косово да се вратат.

Рама утрово, на итна средба со Советот на министри во Тирана, им нареди на министрите за образование и здравство и социјална заштита Беса Шахини и Огета Манастирлиу да ги повикаат и да ги вратат луѓето што се засолниле на Косово.

Рама нагласи дека целокупната состојба во областите погодени од земјотресот е добра и се движи кон подобрување.

Според медиумите во Косово се над две илјади албански граѓани поголемиот број од нив во Призрен.

По Самитот на НАТО во Лондон Рама искажал оптимизам дека Европа ќе ја подржи Албанија да ја надмине состојбата по катастрофалниот земјотрес.

Според него 15-те милиони евра доделени од Европската комисија не се еднствена помош,дека очекува средства и од ИПА а секако и одржувањето на две донатоски конференции,едната што ќе ја организира ЕК и втората од турскиот претседател Ердоган.

Нови вести

Лончар: Србија има реаганси кои го откриваат новиот коронавирус

Filip

Апостолова очекува новата косовска Влада да се формира што поскоро

Filip

Харадинај: Договорот за авиолинија со Белград не му наштетува на суверенитетот на Косово

Igor