November 30, 2021 09:14
Балкан

Рама: Отворен Балкан, вистинската идеја во вистинско време 

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека е убеден оти сите земји од регионот ќе станат дел од иницијативата „Отворен Балкан”. 

На церемонијата по повод годишнината од германската фондација Фридрих Еберт во Албанија, Рама посочи дека не постои друг начин освен „Отворен Балкан”. 

-Отворениот Балкан е вистинската идеја во вистинско време, и без сомнение секој ќе ја прифати идејата чекор по чекор.  Немаме време за губење. Треба да бидеме целосно отворени еден со друг за да создадеме слика за тоа што сакаме да бидеме. Така добиваме време од иднината. Тоа е иднината, нема друга опција освен да се отвориме еден кон друг, истакна Рама. 

Премиерот на Албанија оцени дека ова добило време бидејќи, како што смета, земјите од регионот ќе бидат принудени на тоа во моментот кога ќе влезат во ЕУ. 

Според Рама, никој на Западен Балкан нема луксуз да ја остави економијата на страна и да се занимава првенствено со политика во интерес на партијата. 

Тој го нарече процесот на европска интеграција непредвидлив поради пречките што може да се сретнат „на патот”, наведувајќи го ветото наметнато од Бугарија.

Website https://animetv.cc: Watch Tokyo Underground animetv Episode 26 anime tv shows list

AnimeFLV: Is this a Zombie? (Dub) anime episode 12 online free at https://animeflv.uk anime stream

Website https://wcostream.cc: Watch Haruchika - Haruta & Chika wcostream Episode 12 watch anime dub

Website https://animebee.to: Watch Summer Wars (Dub) animebee Episode Full english dubbed anime

Watch One Piece: Episode of Alabasta - Prologue Episode 1-b RAW