Македонија

Рама: Нема зборови за утеха за оваа голема трагедија

Албанскиот премиер Еди Рама изрази искрено и длабоко сочувство за настраданите во сообраќајната несреќа во која 46 лица, главно македонски државјани го загубија животот.

Во објава на Фејсбук, Рама овој трагичен настан го опишува како „огромна болка” и вели дека нема збор за трагедијата каде животот го загубија речиси сите патници.

– Нема зборови на утеха за трагедијата на автобусот од Северна Македонија во Бугарија, каде што животот го загубија речиси сите патници.Огромна болка, напиша Рама.

И лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша, изрази длабоко сочувство до семејствата на настраданите, а на повредените им посака побрзо закрепнување.

– Шокиран сум од страшната трагедија во Бугарија која предизвика загуба на толку многу животи на патници, меѓу кои и многу наши сонародници, меѓу кои и многу малолетници. Длабоко и искрено сочувство до семејствата на загинатите. Господ да им даде сила да се соочат со оваа страшна болка, пишува Баша.

Албанските медуми, без исклучок, сите пренесуваат информации за несреќата, како и за итното заминување за Бугарија на премиерот Зоран Заев и министрите Бујар Османи и Венко Филипче.

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

online anime DARLING in the FRANXX (Dub)

english dubbed anime Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita.

anime streaming Boruto: Naruto Next Generations (Dub)

AnimeDao That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 (Dub)

animes online Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita.

tải go88