January 21, 2022 08:21
Балкан

Рама и Вучиќ изразија сочувство за несреќата на македонскиот автобус во Бугарија

Претседателот на Албанија, Еди Рама, и српскиот претседател, Александар Вучиќ, изразија сочувство по сообраќајната несреќа на македонскиот автобус во Бугарија.

Рама во објава на „Фејсбук“ напиша дека настанот предизвикува огромна болка.

„Нема зборови на утеха за трагедијата на автобусот од Северна Македонија во Бугарија, каде што животот го загубија речиси сите патници. Огромна болка“, напиша Рама.

Српскиот претседател Александар Вучиќ упати телеграма со сочувство до претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев.

„Со неверување и тага ја примив страшната вест за трагичното загинување на патниците од автобус во Бугарија. Не постојат зборови што би ја опишале болката што ја делиме со граѓаните на вашата земја. Неми пред оваа трагедија, испраќаме молитва со утеха на семејства на загинатите и целиот наш братски народ. Србија е сега со вас, подготвена да даде секаква помош со поддршка бидејќи не сте сами во оваа трагедија. Во свое и во име на граѓаните на Србија упатувам најдлабоко сочувуство на семејства на настраданите и народот на Македонија, а на повредните им посакувам брзо и успешно закрепнување“, се наведува во пораката на Вучиќ.

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

ANIMEFLIX Komi Can’t Communicate

anime stream My Hero Academia Season 4

ANIMEFLIX Attack on Titan Season 3 (Dub) Episode 10

stream anime online ANIMEFLIX Black Clover (Dub)

watch anime free ANIMEFLIX Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time