September 20, 2021 23:27
Спорт

Ракометната драма во режија на Шпанија и Норвешка ја реши Абеља од седмерец

Шпанија и Норвешка одиграа возбудлив и неизвесен натпревар во 2. коло на ракометниот турнир од Олимписките игри во Токио кој го доби „црвената фурија“ (28:27) со погодок во последните секунди од седум метри. Оваа дерби пресметка ја арбитрираа македонските судии Ѓорѓи Начевски и Славе Николов.

Норвешка доминираше во првото полувреме и поведе со 1:5, па 2:6. Шпанија имаше проблем со пробивањето на противничката одбрана на стартот, сепак успеаа да се вратат во игра до крајот на полувремето и на пауза се замина со 13:14. Вториот дел донесе нови возбудвања, во 39. минута Шпанија за првпат стигна до водство од 19:17. Во тие моменти одличен беше Коралес.

Кон средината на второто полувреме Норвешка дојде до изедначување на 21:21. Потоа следуваа три гола на Фернандез и нови добри минути на Коралес, па Шпанија дојде до 25:22. Норвешка не се откажа, па во последните моменти гледавме вистинска драма.

На 30 секунди до крајот Јондал изедначи од седум метри на 27:27, меѓутоа во последните моменти и за Шпанците беше досуден седмерец кој го реализира Абеља за конечни 28:27.

За Шпанија ова е втора победа на турнирот и втора со еден гол разлика, бидејќи во првото коло го добија и дербито против Германија, буквално со идентичен резулта 28-27.