January 21, 2022 22:06
Хроника

Раководителка во Центар за вработување проневерила над 10.000 евра

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал (ОСОСК) до ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе кривична пријава против Слободанка Алексовска, поранешен раководител во Центар за вработување при Агенцијата за вработување,  поради постоење на основи на сомнение за сторено кривично дело „Злоупотреба на службената положба и овластување”, предвидено и казниво по член 353 став 5 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

Пријавената го сторила кривичното дело во својство на службено лице од позиција на раководител, при што во периодот од 01.01.2014 до 30.04.2017, злоупотребила и ненаменски искористила парични средства од благајната на Центарот за вработување при АВРМ, кои биле одобрени за службени потреби и репрезентација на Центарот, а таа, со намера за себе да прибави корист, злоупотребувајќи ја својата службена положба и пречекорувајќи ги границите на службените овластувања, вршела набавки на стоки и услуги за свои лични потреби, а не за потребите на службата.

Алексовска со злоупотреба на својата службена положба и овластувања, постапувајќи спротивно на одредбите од Законот за извршување на буџетите и Законот за спречување на корупција, во периодот 2014-2017 година, за свои лични потреби и за своја сметка нанела штета на Буџетот во вкупен износ од 635.065 денари (10.325 ЕУР). 

gogoanime. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

watch animes JUJUTSU KAISEN (Dub)

GoGoAnime Attack on Titan (Dub) Episode 18

GoGoAnime JUJUTSU KAISEN (Dub) Episode 19

GoGoAnime DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO Episode 3

anime sites Tokyo Revengers (Dub)