September 24, 2021 09:12
Култура Македонија

Разрешен директорот на Национална и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски”

Директорот Фремзим Даути се разрешува од должноста директор на Националната  установа Национална и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски”-Скопје, поради работа која не е во согласност со закон и статут и во други случаи предвидени со закон, врз основа на член 33, став 2 од Законот за културата.

По повеќемесечни инспекциски надзори спроведени од страна на Министерството за култура во 2021 година, утврдени се низа сериозни неправилности во работата на директорот од аспект на Законот за културата и Законот за библиотеките.

Врз основа на утврдената фактичка состојба констатирана при инспекциските надзори, министерката за култура Ирена Стефоска оцени дека се исполнети законските услови за разрешување од должноста директор на Националната установа,  Национална и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски”-Скопје пред истекот на мандатот.

До избор на нов директор, заради непречено функционирање на оваа установа, назначен е в.д. директор од редот на вработените.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Website https://animedao.nl: Watch Bakumatsu Gijinden Roman animedao Episode 12 overlord animedao

Website https://animepahe.cc: Watch Kitte no Gensou animepahe Episode Full anime

KissAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Saenai Heroine no Sodatekata: Ai to Seishun no Service-kai (https://wcostream.cc/m/7KxX) Episode Full

Myspace: https://myspace.com/gogoanimelol

Issuu: https://issuu.com/animeflixnl