January 26, 2021 19:11
Свет

Разрешена естонска министерска која со владино возило ги праќала децата на училиште

Претседателката на Естонија Керсти Калјулајд денеска назначи нов министер за образование, откако неговата претходничка поднесе оставка во врска со скандал со употреба на владини автомобили.

Јаак Ааб, досегашниот министер за јавна администрација, ја замени Мајилис Репс, која поднесе оставка минатата недела.

Репс, самохрана мајка, неколку пати со министерски автомобил управуван од службен возач ги праќала своите шест деца на училиште, без притоа таа да биде во возилото, објавија естонските весници.

Со оставката на Репс и трансферот на Ааб, дури четворица министри ја напуштиле или замениле владината позиција од почетокот на ноември.

Watch Dragon Ball Super (Dub) Episode 62 (https://animefreak.ws/m/RkGE/ep-62) at AnimeFreak animefreak one piece

Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai (https://gogoanime.be/m/vD66) Episode 13 at website https://gogoanime.be gogoanime 17