June 28, 2022 15:10
Македонија

Радев: Францускиот предлог е најдобар во моментов, но да не се брза со прогласување историска победа

„Францускиот предлог” за деблокирање на евроинтегративниот процес на Северна Македонија е најдобар за Бугарија, но бугарските политичари не треба да брзаат да прогласат историска победа, бидејќи предложените документи не даваат доволно гаранции за заштита на интересите на Софија, изјави денеска во Пловдив бугарскиот претседател Румен Радев.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Радев истакна дека најдоброто е тоа што Бугарија успеала да се спротивстави на два совета за проширување на ЕУ, кога имала јасна позиција и јасни аргументи.

Според Радев, европските партнери на Софија го делат нејзиниот став дека „прашањето за одбрана на граѓанските права и борбата против дискриминацијата не може да биде билатерално прашање само меѓу Бугарија и Република Северна Македонија, туку мора да се постави на ниво на ЕУ”.

Тој уште ги повика бугарските политичари да не брзаат со прогласување „историска победа”, бидејќи, како што нагласи, промената на Уставот на Северна Македонија не е последен, туку прв чекор кон интеграцијата на земјава во ЕУ.

– Треба да биде јасно дека овој процес се заснова на два важни документи – првиот е Преговарачката рамка, која е обврска и ја подготвува ЕУ. Вториот е билатералниот протокол, кој е наша заложба и е составен дел на преговарачката рамка, рече Радев, додавајќи дека во моментов предложениот билатерален протокол „не дава доволно гаранции за заштита на интересите на Бугарија”.

Поврзани вести

Изгласани законските измени- трговците во туристичките места ќе работат во недела и на празници, а работниците ќе добијат 100% поголема дневница

Igor

Вархеји: Нема веќе пречки за Македонија, Бугарија го прифати решението

Igor

Во последните три дена 180 ковид-позитивни, оздравени 153, починати нема

Valentina

hướng dẫn nạp tiền go88 auto go88 quy luật bầu cua go88

đánh bài đổi thưởng sunwin sunwin khuyen mai mất tài khoản sunwin