October 19, 2021 03:55
Балкан

Радев: Овој пат треба да се избере Влада на Бугарија

Бугарскиот претседател, Румен Радев, на влезот во Националното собрание изрази убедување дека овој пат парламентарните партии треба да формираат функционална влада. Бугарскиот претседател влезе во Националното собрание за свечената конститутивна седница на 46-от парламент, само неколку минути пред нејзиното почнување, заедно со потпретседателката Илиана Јотова.

-Задачите и пораките се исти, како и пред три месеци, додаде тој.

Бугарија не може да си дозволи да губи историско време, мора да имаме кабинет со широка парламентарна и јавна поддршка, нагласи бугарскиот претседател.

Откако ќе се конституира новото Национално собрание, Радев ќе почне процедура за политички консултации.

Радев го коментираше извештајот на ЕК за состојбата на правосудниот систем во Бугарија, велејќи дека проценките во него се алармантни.

https://animedao.nl my hero academia heroes rising animedao

Website https://animebee.to: Watch Code Geass: Hangyaku no Lelouch Picture Drama - Hajimari no Zenya animebee Episode Full anime to watch

Website https://4anime.biz: Watch Queen's Blade: Inheritor of the Throne (Dub) 4anime Episode 12 hunter x hunter 4anime

Love♥Love? (https://aniwatch.pro/m/j3r6) Episode 9

Player: https://player.me/animefreakws/about

Wikidot: http://www.wikidot.com/user:info/gogoanimelol