August 15, 2022 20:59
Балкан

Радев нема да им дава оружје на Украинците за да убиваат Бугари

Бугарскиот претседател Румен Радев порача дека земјата нема да и дава оружје на Украина, бидејќи не сака „со бугарско оружје да бидат убивани Бугари“.

Во Украина живеат десетици илјади етнички Бугари, дел од кои се регрути во воениот конфликт, а може да се соочат и со напади од руска страна доколку Бугарија стане активен учесник во конфликтот.

Бугарија има голема воена индустрија – пред се во фабриката „Арсенал“, а има и огромни резерви на артилериски гранати и друга муниција, кои во изминативе недели по се изгледа индиректно се пренесуваат во Украина, преку наводен извоз во трети земји.

sun win

tải sunwin

sunwin

game sunwin sunwin tài xỉu game bài sunwin

sun win