Балкан

Радев конститутивната седница на новиот состав во бугарското собрание ја закажа за 3 декември

Старо-новиот бугарски претседател Румен Радев конститутивната седница на новоизбраното 47. Народно собрание на Република Бугарија ја закажа за в петок на, 3 декември, од 9.00 часот.

 

Се очекуваше новиот парламент да биде свикан веднаш по изборите, но претседателот даде уште една недела толеранција на идното мнозинство откако „Продолжуваме со промената“ веднаш почнаа разговорите со БСП, „Има таков народ“ и „Демократска Бугарија“ за подготовка на приоритетите во програмата на идната влада.

 

 

 

Првата седница на парламентот мора да ја отвори најстариот пратеник. Тоа е д-р Силви Кирилов од „Има таков народ“

Третите парламентарни избори кои се одржаа за кус период годинава во Бугарија беа организирани на 14 ноември. Победник беше „Продолжуваме со промената“ на поранешните привремени министри Кирил Петков и Асен Василев, кои освоија 25,67 отсто од гласовите и ќе имаат 67 пратенички места во новото Народно собрание.

Партијата ГЕРБ на Бојко Борисов со коалициониот партнер на УДФ по вторпат стана втора и ќе има 59 пратеници. За неа гласале 22,74 отсто од гласачите.

Трети се МРФ со 13% и 34 пратеници. БСП освои 26 пратеници со изборен резултат од 10,1%.

Победникот на јулските избори „Има таков народ“ на Слави Трифонов остана петти со 9,25 отсто што им обезбеди 25 пратеници.

На последните две места се „Демократска Бугарија“ и „Преродба“ со 6,37% и 4,86%. Двете формации ќе имаат по 16 односно 13 пратеници.

https://aniwatch1.com/. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

AniWatch Attack on Titan Season 2 Episode 6

Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train

dubbed anime Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!!

AniWatch My Hero Academia Season 5 Episode 20

anime streaming AniWatch Attack on Titan