December 7, 2022 20:37
Uncategorized

Путин ќе ја интензивира војната во Украина

Путин ќе оди на заострување на војната и нуклеарната закана во Украина, но сепак треба да видиме дали се можни мировни преговори, оценуваат аналитичарите и медиумите во ЕУ и САД. Кина и Индија би можеле да помогнат таму во свој интерес, велат тие, според медиумите во светот.

Италијанската „Република“ во извештај јавува дека американските аналитичари се разочарани и сметаат дека Путин ќе ја продолжи политиката на интензивирање на војната во Украина, иако се сметаше дека по анексијата на источноукраинските области, Русија ќе и даде простор на дипломатијата.

Како што забележуваат некои аналитичари, сега останува прашањето кои се стратешките цели на Западот во украинската војна, да спречи руска воена победа или да го собори рускиот претседател и да ја фрли Русија на колена, како што претходно нагласија највисоките американски претставници, пишуваат медиумите.

Според нив, некои угледни американски аналитичари се на мислење дека Пекинг и Њу Делхи треба да се охрабрат да влијаат на Москва за да се запре војната, бидејќи и кинескиот и индискиот лидер деновиве му порачале на рускиот претседател дека треба да се запре конфликтот што го загрозува светскиот мир и стабилност.

Францускиот весник „Монд“ во рецензија вели дека „Путин за неколку месеци ја затвори вратата на дијалог и дипломатија и влезе во војна без никакви правила, неговата судбина сега е неумоливо поврзана со она што ќе го даде“.

„Не се работи за Русија, бидејќи ако тоа е доживотна битка за опстанок, тогаш тоа се однесува само на Путин“, пишува „Монд“.

Аналитичарите се согласни дека војната лесно може да се разгори уште повеќе, американските воени стратези размислуваат што ќе направат САД и Западот доколку Путин употреби тактичко нуклеарно оружје, а „Њујорк тајмс“ пишува дека Пентагон веќе се подготвува да воспостави американска воена команда во Германија, јавуваат агенциите.

Американскиот весник „Њујоркер“ пишува дека американските воени лидери подготвиле неколку сериозни планови во случај Русија да употреби нуклеарно оружје во Украина.

Западните медиуми го пренесоа и предупредувањето на поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер, кој упорно се залага за спогодба на Западот со Москва, и дека „Русија ќе биде уништена доколку употреби нуклеарно оружје“.

Ако поради воени неуспеси и слабост, Русија беше принудена да ги промени стратегијата и целите во „специјалната операција“ во Украина, Западот изгледа не се откажа од стратешката цел да го собори Путин од власт, што произлегува од некои американски анализи пренесе бриселскиот портал „Политико“.

Според тие проценки, дванаесет луѓе би можеле да бидат подготвени да го заменат Путин на командниот мост на Русија.