November 27, 2021 18:52
Свет

Путин: Укинувањето на ветото ќе ги уништи Обединетите нации

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека лишувањето од правото на вето на постојаните членки на Советот за безбедност на Обединетите нации ќе го уништи тоа светско тело.

Русија е една од петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН која има право на вето.

Како што пренесуваат странските агенции, постојаните членки со години се соочуваат со притисок да ја реформираат организацијата за да ги земат предвид промените во светската демографија и економијата од нејзиното формирање по Втората светска војна.

Сепак, Путин на состанокот со руските експерти рече дека укинувањето на правото на вето ќе ја сведе светската организација „на место за празна приказна”.

Watch Zone of the Enders: Dolores (Dub) Episode 26

AnimeHeaven: Kenka Bancho Otome -Girl Beats Boys- (Dub) anime episode 12 online free at https://animeheaven.pro animeheaven boruto

AniWatch Watch anime online, English anime online HD

Website https://animepahe.cc: Watch Gurren Lagann (Dub) animepahe Episode 27 watch anime

Watch Bobobo-bo Bo-bobo (Dub) Episode 76