September 22, 2019 17:03
Свет

Путин: Разговорите со Украина за размена на затвореници се во завршна фаза

Претседателот на Русија, Владимир Путин, изјави дека разговорите со Украина за размена на затвореници се во завршна фаза.

Говорејќи на економси форум во Владивосток, Путин рекол дека размената на затвореници меѓу Москва и Киев би можела да биде чекор кон нормализирање на односите меѓу двете земји.

„Се приближуваме до крајот на преговорите“, рекол Путин. Тој додал дека размената ќе биде огромна и дека датумот набргу ќе биде познат.

„Тоа ќе значи нормализација на нашите односи. Тоа е неизбежно. Ние сме два дела на ист народ“, рекол тој.

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, на крајот на јули ѝ предложи на Русија размена на украинскиот режисер Олег Сенцов, осуден на 20 години затвор во Москва, за украинско-рускиот новинар Кирил Вишински, кому му се суди за предавство во Киев.

Минатата недела Украина неочекувано условно го ослободи Вишински, кој беше во притвор повеќе од една година. Медиумите во двете земји пишуваат дека е можна размена по 30 затвореници од двете страни и дека би можело меѓу нив да се и 24 припадници на Воената морнарица на Украина, кои се заробени во Русија, која го заплени нивниот патролен брод во ноември лани.

Нови вести

Помпео: Распоредувањето дополнителни сили на САД е заради одвраќање

Filip

Израел почнува да им ја запира струјата на Палестинците поради долг

Filip

Танкерот Стена Имперо би можел да биде ослободен во текот на денов

Filip