January 20, 2020 21:02
Свет

Путин: Не престануваат обидите за ревизија на историјата

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека обидите за искривување на историските вистини не престанале, и кон нив се приклучиле не само наследниците на нацистичките соучесници, туку и некои реномирани меѓународни институции и европски структури.

Како пример, Путин ја наведе недамнешната резолуција на Европскиот парламент која, како што рече, ги става нацистичките агресори и Советскиот сојуз на исто ниво, пренесува „ТАСС“.

„Оние кои се обидуваат да се спротивстават на ваквата неоснована лага се обвинети за информативна војна против демократска Европа. Тоа е цитат“, рече Путин на состанокот по повод одбележувањето на 75-годишнината од победата во Втората светска војна.

Пред два и пол месеци, Европскиот парламент усвои резолуција во која се наведува дека договорот за ненапаѓање меѓу нацистичка Германија и СССР „го отворил патот за избувнување на Втората светска војна“.

Нови вести

Oставка на уште еден министер поради убиството на новинарката на Малта

Filip

Помпео повика за соборување на МадуроПомпео повика за соборување на Мадуро

Filip

Заврши штрајкот во париското метро и државната железница во Франција

Filip