December 2, 2022 11:25
Свет

Путин: Не блефирам, имам оружје за масовно уништување

Рускиот претседател Владимир Путин повторно му се закани на светот со нуклеарно оружје.

„ Не блефирам, имам оружје за масовно уништување“, рече Путин.

Инаку, познато е дека руските стратешки сили го имаат најсмртоносниот арсенал на нуклеарни боеви глави во светот. Иако вистинскиот број на оперативни руски боеви глави е тајна, се проценува дека Руската Федерација има околу 6.200.

На второ место се стратешките сили на американската армија со околу 5.500 боеви глави, а третото место го држи Кина, со подеднакво респектабилен нуклеарен потенцијал од околу 400 боеви глави.

Руското оружје за масовно уништување во голема мера беше создадено за време на трката за вооружување во Студената војна. Интересно е што во советската програма за развој на нуклеарно оружје учествуваа значителен број западни дезертери, кои по Хирошима и Нагасаки решија да му помогнат на СССР во стравот за светот од американскиот монопол на нуклеарните бомби. Она што тие луѓе би рекле денес за руската нуклеарна политика и акциите на Путин е сечија претпоставка.

Експертите веруваат дека околу 1.200 руски боеви глави моментално се наоѓаат на нивните пунктови, што значи дека се подготвени да бидат лансирани од ракети, бродови и подморници.

Путин има на располагање нуклеарни подморници од четврта генерација од типот Бореи кои носат 16 интерконтинентални балистички ракети Р-30 Булава, секоја со шест боеви глави со индивидуално наведување.

Кремљ располага и со 68 нуклеарни бомбардери со долг дострел, од кои една третина се суперсонични Тупољев 160, кои заедно можат да носат речиси 800 боеви глави.

Главната сила на руските нуклеарни ракети сепак се новите интерконтинентални балистички ракети РС-24 Јарс и РС-28 Сармат. Последната во Кремљ го доби прекарот „Сатана“.

За двата типа на ракети Русите тврдат дека успешно ги заобиколуваат противракетните штитови и дека не можат да бидат запрени. Најблиску до западните граници на Русија, Јарсов се стационирани во базите Јошкар Ола и Тејково во близина на Москва.

На Запад, „сатаната“ се нарекува оружје на судниот ден. Иако не се знае дали е пуштен во оперативна употреба, се вели дека е систем кој може да уништи цели земји за само неколку секунди. Еден таков проектил може да носи до 10 боеви глави и има дострел од 18.000 километри.

„Сатана“ е наследник на советската нуклеарна ракета „Војвода“, од кои неколку десетици сè уште се во пописот на руските стратешки сили. Некогаш се произведуваше во Украина, но во 1990-тите Украина доброволно го предаде целиот свој нуклеарен арсенал заедно со „војводите“ на Москва во замена за признавање на државните граници.