November 15, 2019 12:14
Свет

Путин и Зеленски разговараа за првпат

Претседателите на Украина и на Русија, Володомир Зеленски и Владимир Путин, разговараа телефонски за украинските морнари, кои во ноември лани беа уапсени во Керчкиот теснец.

„Главна тема беше ослободувањето на уапсените украински морнари. Исто така, разговараа и за ослободување на други Украинци кое моментно се затворени во Русија“, соопштија од кабинетот на Зеленски.

Од Кремљ соопштија дека Путин и Зеленски разговарале за прашања врзани за решавање на судирот на југоистокот на Украина и за заедничко враќање на затвореници од двете страни.

Тасс наведува дека ова е прв разговор меѓу Путин и Зеленски откако тој дојде на местото претседател на Украина на 30 мај.

Претходно, Путин порача дека Русија е спремна за разговори со украинските власти во било кој формат, но дека прво треба да се почека формирање на влада во Киев.

Односите меѓу Украина и Русија се нарушени од побуната во Украина во 2013 година која доведе до пад и бегство на тогашниот украински претседател, Виктор Јанукович.

Нови вести

Повторно расте нивото на водата во Венеција

Valentina

Сирија ќе бара од САД компензација поради кражбата на нафта

zane

Моралес потврди дека е подготвен наскоро да се врати во Боливија

zane