Свет

Путин држи говор: „НАТО ѝ се заканува на нашата територија“ (Видео)

Откако Сергеј Шојгу му предаде извештај за насобраните војници, Путин го започна својот говор. Тој потсети на победата во Втората светска војна и рече дека руската армија се уште се бори со непријателот околу Киев. „Борете се за нашиот народ во Донбас, за безбедноста на Русија“, порача тој.

„Наша должност е да го чуваме споменот на оние кои го победија нацизмот и кои не предупредија да бидеме внимателни и да не ја повторуваме глобалната војна. И покрај сите несогласувања во меѓународните односи, Русија отсекогаш била за системот на неделива безбедност што им е потребен на сите учесници во меѓународната заедница“, рече тој.

Тој навел дека минатата година го повикал Западот да формира систем кој ќе ги штити заедничките интереси.

„Земјите од НАТО не сакаа ни да слушнат, имаа тајни планови, отворено се подготвуваа за уште една крвава операција во Донбас и Крим. Блокот почна да освојува територии покрај нашите граници и се создаде егзистенцијална закана на границите. Сè говореше дека конфликтот со неонацистите на кој се обложуваа САД и нивните придружници“, рече тој.

Путин го обвини НАТО дека поставува и развива нуклеарно оружје во близина на Крим.

https://animeheaven1.com/. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

AnimeHeaven Attack on Titan Final Season Part 2 Episode 12

Horimiya Episode 7

Attack on Titan Season 3 Part 2

JUJUTSU KAISEN Episode 18

AnimeHeaven Horimiya Episode 13

tải go88