August 8, 2022 18:13
Свет

Путин: До крајот на годината руската армија ќе ги добие тешките балистички ракети „Сармат”

До крајот на годината на руската армија ќе и биде достапна првата ракета „Сармат”, изјави претседателот Владимир Путин.

-Извршено е успешно тестирање на тешката интерконтинентална балистичка ракета „Сармат”. Планирано е првиот комплекс да биде ставен во употреба во армијата до крајот на годината, рече Путин за време на говорот пред кадетите од воените средни училишта, што ги прими во Кремљ.

Според карактеристиките, дометот и брзината на летот, ракетата „Сармат” нема пандан во светот. Може да напаѓа цели преку Северниот и Јужниот Пол, совладувајќи ги системите за ракетна одбрана, а исто така може да погоди цели насекаде во светот, тврдат руски експерти.