December 1, 2021 12:48
Свет

Путин веројатно ќе мора во изолација

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска изјави дека најверојатно ќе оди во изолација затоа што луѓе од неговиот близок круг се позитивни на Ковид-19.

На средбата со параолимписките спортисти Путин рече дека дури и во неговата околина луѓето имаат проблеми со коронавирусот и нагласи дека е неопходно да се разбере што всушност се случува, пренесе ТАСС.

„Можеби наскоро ќе треба да се изолирам, многу луѓе се болни“, истакна рускиот претседател.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, за ТАСС изјавил дека засега сè уште нема промени во врска со распоредот на Путин.