January 24, 2021 03:29
Балкан

Птичји грип отркиен кај лебед во Словенија

Птичјиот грип кој од октомври се шири низ Европа, пристигна и во Словенија каде вируост е откриен кај лебед во Пиран.

Таа вест ја објави националниот институт за ветерина кој за тоа ги известил надлежните органи, пренесе „РТВ Словенија“.

Кај птицата е откриен подтип на вирусот H5N8, за кој е наведено дека не е опасен за луѓето.

Птичјиот грип може да ги погоди сите врсти птици, а може и да се шири преку заразена храна и вода, а луѓето вирусот можат да го пренесуваат преку облека, орема и возила.

Watch Boruto: Naruto Next Generations (Dub) Episode 88 at AnimeFreak animefreak chatango

Banana Fish (https://animeheaven.pro/m/J3BV) Episode 24 at AnimeHeaven dragon ball super anime heaven