January 26, 2022 15:11
Магазин

Психолог: Не позајмувајте пари на роднини и пријатели

Препораките говорат да не се позајмуваат пари на пријатели и роднини, ако не сакате да ги одредувате условите за враќање и ако Ви е непријатно да ги побарате назад, за да не ги расипете блиските односи, смета психотерапевтката Ана Стори.

– Доколку, сепак, треба да дадете заем, таа советува да подготвите писмен договор во кој ќе се наведе износот и условите за отплата на заемот. Доколку не го направите ова однапред, бидете подготвени да не Ви се вратат парите, предупредува психологот. „Од друга страна, не би требало да има проблем со отплатата доколку сте сигурни дека вашиот близок е свесен за својата одговорност и се однесува како возрасен”, додава таа.

Ако Вашиот пријател е навреден од тие услови – очекувајте дека парите или нема да бидат вратени, или ќе бидат, но не наскоро.

– Личноста во овој случај ќе продолжи да се однесува незрело и ќе се обиде да направи – Вие да се чувствувате виновни. Во овој случај вие одлучувате дали ќе дадете пари или не, со тоа што ако дадете, „ќе ги дарувате”, и не ги позајмувате!, објаснува Ана Стори.

https://44anime.net/. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

anime sites 4Anime High School DxD

4Anime Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time Episode Full

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub) Episode 25

4Anime Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone Episode 10

Attack on Titan Final Season (Dub) Episode 12