November 29, 2022 05:02
Спорт

ПСЖ подготвил нов договор за Меси

Францускиот фудбалски првак Пари Сент Жермен побрза да подготви нов договор за еден од најдобрите играчи на денешницата Лионел Меси откако во медиумите зачестија информациите дека Аргентинецот е подготвен да се врати назад во Барселона, клубот каде се афирмираше и ја стекна својата светска слава. „Светците“ од Париз каде Меси пристигна без отштета веќе подготвиле понуда за продолжување на соработката, а француските медиуми откриваат дека станува збор за догвор 1+1 години со плата од 30 милиони евра по сезона.

Во овој момент тешко е да се предвиди дали Меси ќе се согласи да остане во Париз и после крајот на актуелниот договор, кој му истекува во јуни 2023 година. Шпанските медиуми пренесуваат дека Барселона прави напори да го врати Меси на „Камп Ноу“, а тренерот Чави може да одигра клучна улога.

.