November 28, 2021 06:19
Магазин

Прошетка „низ воздухот” во Њујорк

„Воздух” – уметничка инсталација на уметникот Кензо Дигитал – се отвора в четвртокот во неодамна завршениот облакодер „Уан Вандербилт” (One Vanderbilt) во општината Менхетн. Тој сега е четврта највисока зграда во Големото Јаболко.

Целосно стаклениот лифт, вклучувајќи го и подот, ги крева авантуристите до висина од 360 метри за само 42 секунди. Според Кензо, кој е познат по соработката со пејачката Бијонсе, искуството предизвикува „поглед на пространството и го потопува посетителот меѓу облакодерите и другите зданија”.

– Тоа е еуфорично и „мултисетилно”!, вели тој.

„Уан Вандербилт”, веднаш до станицата „Гранд централ”, е висок 430 метри. Повисоки се само Светскиот трговски центар 1, како и станбените кули „Централ парк” и „111 западна 57-ма улица” во Њујорк.

 

AniWatch: Getsumen To Heiki Mina Specials anime episode 2 online free at https://aniwatch.pro animes online

4Anime: Beginning of fashion anime episode Full online free at https://4anime.biz 4anime heroes rising

WCOStream: A.LI.CE anime episode Full online free at https://wcostream.cc wcostream close enough

Stitch! (Dub) (https://kissanime.mx/m/KEa) Episode 26

Watch Lupin the 3rd: The Fuma Conspiracy Episode Full