September 25, 2021 02:39
Свет

Профитот на „Фајзер” зголемен со импресивни 59 проценти во вториот квартал

 Силната продажба на вакцината против Ковид-19 и други лекови му помогна на „Фајзер” да го удвои приходот во вториот квартал од годината и да го зголеми профитот за импресивни 59 проценти.

Вакцината против Ковид-19 на американската фармацевтска компанија Фајзер и нејзиниот германски партнер Бионтех им донесе приходи од директна продажба 7,84 милијарди долари.

Компанијата со седиште во Њујорк очекува приходите од вакцини оваа година да достигнат 33,5 милијарди американски долари за 2,1 милијарди дози што договори да ги испорача до крајот на годината.

Профитот во вториот квартал изнесуваше 5,56 милијарди долари, што е за 59 отсто повеќе од заработените 3,49 милијарди долари во истиот период минатата година. Исто така, ги надминува очекувањата на пазарот во однос на приходите, кои изнесуваат 18,98 милијарди, речиси двојно повеќе од 9,86 милијарди во вториот квартал од 2020 година.

Во вчерашниот извештај на Фајзер се нагласува дека трета доза на вакцината против коронавирусот може да ја зголеми заштитата од Делта сојот на вирусот до 100 пати.

Precure All Stars Movie New Stage 3: Eien no Tomodachi (https://animebee.to/m/gav5) Episode Full

WCOStream Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://animedao.nl: Watch King of Prism: Shiny Seven Stars animedao Episode 12 animedao kissanime

AniWatch Watch english anime Online in HD for FREE

Bbuzzart: https://www.bbuzzart.com/profile/408671

Vi gravatar: https://vi.gravatar.com/animefreakws